مروارید جزو پدیده هایی بوده که شناخت و کشف آن به هزاران سال پیش باز می گردد.

محبوبیت این گوهر فراتر از تاریخ و مرز ها می باشد. به طوری که داشتن مروارید های طبیعی و زیبا برای هر شخص مانند آرزو می ماند.

همچنین تا کنون افسانه و داستان های زیادی در ارتباط با این گوهر ذکر شده است.

در گذشته عموم مردم صدف را به عنوان یک مخلوق شگفت انگیز و به خاطر ساختار زیبایش، مورد نکوهش و احترام قرار
می دادند.

روش صید مروارید در خلیج، از گذشته تا به امروز

در سال های اخیر دانشمندان تمرکز خود را بر روی چگونگی شکل گیری مروارید قرار داده اند. آنها با استفاده از اشعه X دریافتند که چگونه با نفوذ یک انگل یا یک اسفنج به داخل گوشته صدف، اعضاء داخلی صدف مواد اولیه جهت شکل گیری مروارید را تشکیل می دهند. در ابتدا کیسه یا به دور جسم خارجی شکل گرفته که این آغاز شکل گیری گوهر مروارید است.

روش صید مروارید در خلیج، از گذشته تا به امروز

صید مروارید در خلیج

صید مروارید های طبیعی از خلیج، کاریست که از هزار سال قبل از میلاد مسیح تا به امروزه انجام می شود. شیوه ی شکار این گوهر تا امروز بدون تغییر و دست نخورده باقی مانده است.
ابزارآلات این کار نیز بسیار ابتدایی بوده که شامل یک لباس از جنس پلاستیک، یک دماغ کیر از جنس لاک لاک پشت و یک کیسه چرمی برای حمل صدف می باشد.

صیادان صدف همراه با دو رشته طناب وارد آب شده که یک رشته به سبد یا کیسه جمع آوری صدف ها و دیگری با پای آنها بسته می شود. هر یک از این طناب ها حدود ۵ تا ۷ کیلومتر طول دارد.

آنها برای نفوذ سریع از به اعماق آب سنگی را پیدا کرده و به آب می انداختند. هنگامی که غواص با تکان دادن طناب به فرد داخل قایق ابراز آمادگی می گرد، دو طناب از قایق آزاد می شد.

البته گاهی نیز پیش می آمد که طناب در اعماق آب از پای صیاد جدا می شد.

معمولا برای یافتن یک مروارید با کیفیت و شفافیت مطلوب نیاز است حدود ۲ هزار صدف حامل باز شده تا شاید بتوان چنین گوهری را یافت.

روش صید مروارید در خلیج، از گذشته تا به امروز