جالب است بدانید بنابر اعتقاد مایاها و آزتک ها، اپال آتشین شعله ایست که از
آب های بهشت پدید آمده است.

از این رو این اپال آتشین را با لقب “سنگ پرنده بهشتی” شناخته و از آن در مراسم مهم و تشریفاتی استفاده می نمودند.

اما در حقیقت این کانی بر اثر نفوذ آب در سیلیکا ایجاد شده و با قرار گرفتن سیلیکا در حفره های صخره ها و تماس با گذاره های آتشفشانی، به رنگ نارنجی- قرمز تبدیل شده است.

اوپال آتشینگوشواره Arunashi Honey Comb با استفاده یک نگین اپال آتشین به وزن ۲۶٫۰۶ قیراط به همراه ۷۷ قیراط الماس سفید ایجاد شد.

hi Honey Comb با استفاده یک نگین اپال آتشین به وزن ۲۶٫۰۶ قیراط به همراه ۷۷ قیراط الماس سفید ایجاد شد.[/caption]

 اپال های آتشین معمولا در مکزیک یافت می شوند. استخراج این گوهر تا سال ۱۸۳۵ با به کار گیری تدابیر امنیتی و کاردانی این کشور، به صورت مخفی انجام می شد.

چندی از معادن مهم این نوع اپال در ایالت کوورتارو قرار گرفته که به دلیل استخراج بی رویه این گوهردر بین سال های ۱۹۶۰ تا ۱۹۷۰ میلادی، امروزه بسیار کمیاب شده است.

البته اپال آتشین را در کشورهای دیگری نظیر آمریکا، اتیوپی، استرالیا، برزیل نیز یافت می شود.

اوپال آتشیننمونه ای از دستبند اپال آتشین مکزیکی، یاقوت کبود و طلای سیاه که اپال به کار رفته در آن حدود ۲۲٫۰۸ قیراط وزن دارد.

 اپال آتشین از سختی کمی برخوردار است، سختی این گوهر در مقیاس موس برابر با ۶ تا ۶٫۵ گزارش شد.

ارزش این سنگ قیمتی بر اساس موارد مختلفی از جمله، میزان شفافیت، مقدار بازی رنگ و آتش آن تعیین می گردد.

در صورتی که مقدار بازی رنگ و آتش این گوهر گونه ای باشد که رنگ آن از نارنجی به سوی قرمز متمایل بوده، ارزشش نیز بیشتر می شود.

در نهایت لازم به ذکر است میزان شفافیت و بازی رنگ در اپال آتشین به خوبی دیده نشده، لذا برای این گوهر معمولا از تراش فست استفاده شده تا بتوان میزان بازی رنگ را به حداکثر رساند.