نقل است که شخصی به نام Nga mauk یاقوت بسیار بزرگ و سرخ زیبایی را می یابد . آنرا می شکند و نیمه دیگر را تقدیم پادشاه می کندو قطعه باقی مانده را به بازرگانی چینی می فروشد.چندی بعد پادشاه کشور چین این یاقوت را به پادشاه برمه هدیه می دهد .با بررسی پادشاه برمه معلوم می شود که این نیمه متعلق به همان سنگ اولیه است و پی به خیانت Nga mauk می برد و اورا در بالای کوه زنده می سوزاند . همسر وی با دیدن این صحنه دلش می شکند و می میرد.این افسانه به شکستن یاقوت و شکستن دل همسر وی اشاره دارد.

سالهای ۱۸۵۳ تا ۱۸۷۸ زمان پادشاهی برمه که ” میدون ” نام داشت فرانسه و انگلیس امپراطوری مشترکی را در آسیا بنیانگذاری کردند . از فرانسه یک نماینده نزد پادشاه می رود و می پرسد که در ازا چه مبلغی اجازه می دهد فرانسویان معادن موگوک را استخراج کنند.این پیشنهاد با مخالفت پادشاه برمه مواجه می شود.

انگلیسی ها از بیم آنکه فرانسه به معادن برمه مسلط شود نقشه هجوم و تسخیر برمه را اجرا کردند و در سال ۱۸۸۶ بریتانیا موفق شد که به برمه مسلط شود.

انگلیسی ها در سال ۱۸۸۹ شرکت معدن یاقوت سرخ برمه را راه اندازی کردند و تا جنگ جهانی اول با شیوه ای نوین به استخراج معدن موگوک پرداختند و این منطقه و یاقوت آن را به تمامی جهان فروختند و معرفی کردند.

مشکلاتی از قبیل سیل و بلایای طبیعی ، جنگ ، دزدی و ظهور یاقوت سرخ آزمایشگاهی سبب گردید که قیمت یاقوت سرخ کاهش یابد و این عوامل باعث شد که این شرکت انگلیسی در سال ۱۹۳۱ آنجا را ترک کند.

در سال ۱۹۵۰ یک جهانگرد فرانسوی از موگوک بازدید کرد و کتابی با عنوان “موگوک سرزمین یاقوت سرخ ” را نوشت و این سرزمین و یاقوتش را بیشتر به جهانیان و فرانسوی ها شناساند.

    
سرانجام دولت برمه در سال ۱۹۶۹ معدن موگوک را ملی اعلام کرد و بعد از آن بود که قاچاق این سنگ هم رایج گردید.

در سال ۱۹۹۰ کتاب نویسنده فرانسوی چاپ گردید و باعث شد سرمایه گذاران داخلی و خارجی زیادی اقدام به سرمایه گذاری در امر استخراج و فروش یاقوت برمه کنند و تا کنون این روند ادامه دارد و کیفیت بالای یاقوت برمه همگان را به سوی خود جذب کرده است.

در عصر حاضر معادن یاقوت برمه رو به پایان است و این امر باعث شده که قیمت یاقوت های سرخ برمه روند رو به رشد سرسام آوری داشته باشند.

بخشی از دلایل گرانی یاقوت برمه مربوط به قانون تحریم واردات کالا از برمه به امریکاست.

این امر سبب شده است که جهانیان به سمت یاقوت افریقایی گرایش پیدا کنند که اولین منبع استخراج یاقوت است.

جرمی موریس بنیانگذار برند لندنی دیوید موریس میگوید که همه آرزو دارند که یک انگشتر ۱۰ قیراطی یاقوت برمه داشته باشند اما هر کسی نمی تواند ۱۵ میلیون دلار برای آن پرداخت کند.که این نشانه ای از قیمت بالا و کمیابی این یاقوت است.

   
امروزه سرمایه گذاری های بسیاری توسط استخراج کنندگان جواهرات و خانه ها ی جواهرات برای جایگزینی یاقوت آفریقایی و ساخت زیور آلات نفیس با آن انجام می شود که می تواند خلا کمبود و گرانی یاقوت برمه را جبران کند ولی به هیچ وجه از ارزش این سنگ نکاسته و بر ارزش آن اضافه کرده است.

تفاوت هایی جزیی بین یاقوت سرخ برمه و آفریقایی وجود دارد.

یاقوتهای برمه دارای رنگ سرخ پررنگ و یکدستی است و دارای عمق رنگ غنی می باشد ولی یاقوتهای سرخ افریقایی در آنها کمی سایه بنفش رویت می گردد که این امر براحتی اصالت این دو سنگ را مشخص می کند.

در این میان استثنایی وجود دارد و آن یاقوتهای سرخ “ویندزور تانزانیا “ست که بسیار به یاقوت های سرخ برمه ای شباهت دارد و تشخیص این دو از هم را بسیار دشوار می سازد.